Vajina kokusu nasıl giderilir?

Paylaş
 

Vajina kokusu; kadınların başına hayatlarında en az bir kere gelen sorunlardan birisidir. Oldukça yaygın bir problem olduğu için de herkesin aşina olduğu bir konudur. Bu durum özellikle kadını çok fazla rahatsız eder çünkü çevreden çok kokuyu alan kişi kadındır. Birçok durumda meydana gelen bu durum basit şekillerde tedavi edilebilmektedir.  nun bu denli yaygın bir problem olmasının nedeni ise vajinanın nemli bir yapıya sahip olması ve aynı zamanda sıcak olmasıdır.

Vajina kokusu nasıl giderilir 2

Vajina kokusunun nedenleri

 1. Bakteri
 2. Cinsel hastalık
 3. Mantar
 4. Kıllanma
 5. İdrar yolu enfeksiyonu

Vajina kokusu nasıl giderilir 7

Birçok kadın bu konuyu konuşmaktan çekinir ancak vajina temizliği son derece önemlidir. Bu bölgeye uygun temizleme ürünleri almanız ve düzenli olarak günlük ped kullanmanız, cinsel ilişki sırasında ve sonrasında dikkatli olmanız son derece önemlidir. Aksi halde sürekli olarak vajinal koku ile uğraşmak zorunda kalacaksınız demektir.

 

Vajina kokusunu gidermek için ne yapılır?

Vajina kokusu nasıl giderilir 8

Vajina kokusunu gidermeye yarayan doğal birçok çözüm mevcuttur. Vajina bölgesinde sadece koku ve biraz yanma ile kızarıklık varsa panik yapmanıza gerek yoktur. Genelde bu durumda beyaz sıvı akıntıları da yaşarsınız. Fakat bu belirtiler dışında vajina bölgesinde yara ve beyaz leke tarzında; yıkadığınız zaman çıkmayan lekeler varsa bu durumda mutlaka bir doktordan randevu almalı ve detaylı bir muayene olmalısınız demektir. Beyaz lekeler akıntı sonucunda oluşan kremsi doku ile karıştırılmamalıdır. Akıntı anında gelen beyaz kalıntılar, vajina bölgesine yapışabilir ancak yıkadığınız zaman gider. Daha büyük bir sorun olması halinde cildinizdeki beyaz lekeler deri altındadır ve elinizi sürterek yıkamanız halinde dahi kurtulmak mümkün değildir.

 1. Su: Vajinal koku sorununuz varsa mutlaka su içmeniz gerekli. Normal şartlar altında dahi bir gün içinde 8 ile 10 bardak arasında su içmeniz gereklidir. Su içmeniz halinde vücudunuz bütün işlemlerini başarılı bir şekilde yerine getirerek tonsinleri atar ve bakteri oluşumunu engeller.

  Vajina kokusu nasıl giderilir

 2. Yoğurt: Vajina kokusunu nedenlerinden birisi de vajinanın pH değerinin değişmiş olmasıdır. Yoğurt; lactobacillus adı verilen bir içeriğe sahiptir. Bu içerik genel ve genital bölge sorunlarını ortadan kaldırır. Bir kadının gün içinde iki bardak kadar şeker yemesi son derece yerinde bir karardır. Dileyen kadınlar tamponlarını yoğurt duyunda ıslatıp ardından takabilir ve bir 3 saat sonra çıkarıp yenileyebilirler.

  Vajina kokusu nasıl giderilir 3

 3. Beyaz sirke: pH dengenizi sağlamak için bir diğer seçenek de beyaz sirkedir. Bu sirkeyi aktarlarda bulmanız mümkündür. Beyaz sirkeyi ılık suya koyun ve ardından bu su ile vajinal bölgenizi yıkayın. Hızlı bir şekilde vajinanın pH değeri normale dönecek ve koku sorunu ortadan kalkacaktır. Dilerseniz içine su ekleyerek bakterilerin yok olmasını da sağlamanız mümkün. Dileyenler bu işlemi elma sirkesi kullanarak da yapabilir.

  Vajina kokusu nasıl giderilir 6

 4. Narenciyeler: Narenciyeler; vajinal enfeksiyon ve aynı zamanda kokular için oldukça iyi çözümler sunmaktadır. İçeriklerinde yer alan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir ve toksinleri vücuttan uzak tutar. Dilerseniz tuz, limon ya da herhangi başka bir narenciyenin suyu ve birazda sirkeyi ılık suya koyarak çok daha hızlı bir şekilde vajina kokusu sorununu geride bırakabilirsiniz.

  Vajina kokusu nasıl giderilir 4

Bu yazı 284 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun
Takip Ettiklerimiz