Vitamin Deposu Nar İle Zayıflayabileceğinizi Biliyor muydunuz?

Kış mevsimi ile birlikte pazarlarda bol bol gördüğümüz ve tükettiğimiz narın bizi zayıflatabileceğini biliyor muydunuz ?  Her ne kadar ayıklaması insanı çileden çıkarsa da narın faydaları yadsınamaza. Bu faydalı meyve aynı zamanda yağ yaktığı için fazla kilolarınızı vermekte size yardımcı oluyor. Nasıl mı ? Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler için Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbı Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta ‘ya kulak verelim.


Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbı Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta, yaptığı yazılı açıklamada, narın eski dönemlerde ishal, ağız yaraları, ülser tedavisinde kullanıldığına ait kanıtlar bulunduğunu, bugün ise nar üzerine çok sayıda bilimsel çalışma yapıldığını anlattı.

Narın yararlarının bilimsel olarak da kanıtlandığına dikkati çeken Prof. Dr. Usta, açıklamasında, ”Nar, kanser, kalp damar hastalıkları ve şeker hastalığı başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılma olasılığına sahiptir” dedi.

Usta, prostat kanseri üzerine yapılan çok sayıda klinik ve hayvan deneylerinde, nar tüketiminin oldukça iyi sonuçlar verdiğini gösterdiğini vurguladı.

Narın kolon ve meme kanseri üzerinde olumlu etkiler oluşturduğuna dair kanıtlar bulunduğuna da değinen Prof. Dr. Usta, açıklamasında şunları kaydetti:

Bunun yanı sıra damar sertliği, şeker hastalığı, kalp üzerine koruyucu etkileri mevcuttur. Yapılan başka bir bilimsel çalışmada yağ yaktığı gösterilmiş ve kilo verdirici etkisi üzerinde durulmaktadır. Nar suyunun, erkeklerde sperm sayısını ve kalitesini artırdığını gösterilen kanıtlar vardır.

Sağlıcakla Kalın…

Bu yazı 154 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Prof.Dr. İbrahim Uslu dedi ki:

    Özellikle antikansorojen olan bu etkilerin bilinmesinde yarar vardır. Saygılarımla. Prof.Dr. İbrahim USLU

Bir yorum bırak

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Facebookta bizi bulun
Takip Ettiklerimiz