Skip to main content
yapıştırıcı lekeleri nasıl çıkartılır

Yapıştırıcı Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Yapıştırıcı Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Malzemeleri birbirine yapıştırmak veya kırılmış eşyaları onarmak için kullandığımız yapıştırıcılar, kıyafet gibi istemediğimiz bir yüzeye temas ettiğinde temizlenmesi zor lekeler bırakarak başımıza bela olabilir. Yapıştırıcı lekelerini temizlemenin zorluğu, yapıştırıcının türüne göre değişecektir. Örneğin, beyaz tutkal gibi su bazlı yapıştırıcıların lekelerini temizlemek oldukça kolayken, japon yapıştırıcı gibi kuvvetli yapıştırıcıları lekelerini temizlemek zorlayıcı olabilmektedir. Ancak her sorunun bir çözümü olduğu gibi, türü ne olursa olsun yapıştırıcı lekelerini temizlemenin de bir yolu vardır. Bu yazıda paylaşacağımız ipuçları, yapıştırıcı lekeleri nasıl temizlenir sorusunun cevabı olacak.

Okul öncesi veya ilköğretim çağındaki çocuklarınız, okuldaki etkinliklerinin çoğunda yapıştırıcı ile çalışabilir. Bu etkinliklerde genellikle güvenli olan ve zehirli kimyasallar içermeyen beyaz tutkal kullanırlar. Beyaz tutkal her ne kadar güvenli bir yapıştırıcı olsa da, oldukça akıcı olduğundan her yere bulaşmaya yatkındır. Bu nedenle çocuklarınızın okul kıyafetlerinde yapıştırıcı lekeleri görmeniz çok olağan bir durumdur. Tabii sadece çocuklar değil, yetişkinler de yapıştırıcı kullanmak zorunda olduğu işler sırasında, kıyafetlerine yapıştırıcı bulaştırabilir ve yapıştırıcı lekesi oluşmasına neden olabilir.

İster çocuklarınızın kıyafetleri, ister kendi kıyafetleriniz olsun istenmeyen yapıştırıcı lekelerini nasıl temizleyeceğinizi gösterdiğimiz bu makale tam size göre.

Yapıştırıcı lekelerini çıkarmak aslında çok basittir. Anahtar nokta temizleme girişiminden önce yapıştırıcının tamamen kurumasını beklemektir. Tabii kıyafetlerinizi kurutma işlemini doğal yolla yapmanız gerekiyor. Kalorifer peteği, fön makinesi gibi suni sıcaklık kaynakları yapıştırıcı lekelerinin kıyafete daha fazla işlemesine neden olur.

Şimdi yapıştırıcı türlerine göre yapıştırıcı lekeleri nasıl temizlenir sorusunun cevabına göz atalım.

Beyaz Tutkal Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Beyaz tutkal su bazlı bir yapıştırıcı türü olduğu için bıraktığı lekelerin temizlenmesi nispeten daha kolaydır. Beyaz tutkal lekelerini temizlemek için aşağıdaki adımları dikkatlice takip edin.

  1. Tutkalın kıyafet üzerinde tamamen kurumasını bekleyin.
  2. Tutkalı bir makas ya da bıçağın keskin olmayan yüzü ile mümkün olduğunca kıyafete zarar vermeden kazıyın.
  3. Kıyafeti gece boyunca soğuk suda bekletin.
  4. Sudan çıkarın ve lekeye sıvı çamaşır deterjanı uygulayarak çok bastırmadan ovun.
  5. Çamaşır makinesinde normal şekilde yıkayın.
  6. Yıkama işleminden sonra tutkal lekeleri tamamen temizlenmiş olmalıdır.

Japon Yapıştırıcı Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Japon yapıştırıcı su bazlı bir yapıştırıcı olmadığından suyla yıkamak işe yaramayacaktır. Bunun yerine, biraz daha güçlü bir madde olan asetona ihtiyacınız olacak.

Kıyafetinizdeki yıkama bilgilerinin yazılı olduğu etiketi kontrol edin. Japon yapıştırıcı lekelerini çıkarmanın güvenli olup olmadığından şüpheniz varsa, önce profesyonel bir kuru temizlemeciye danışın.

  1. Yapıştırıcıyı temizlemeye başlamadan önce kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra kıyafete zarar vermeden mümkün olduğunca fırçalayın veya kazıyın.
  2. Bir parça pamuk topunu asetona batırın ve yapıştırıcı lekesini hafifçe silin. Aseton, japon yapıştırıcı ile baş edebilen nadir kimyasallardan biridir. Kumaşlardaki yapıştırıcı lekelerini çıkarmak için oldukça etkili olan aseton, japon yapıştırıcısını elden çıkarmak için bile kullanılır.
  3. Herhangi bir lekenin temizlenmesi için son aşama, kaliteli bir çamaşır deterjanı kullanarak lekeli kıyafeti çamaşır makinesinde yıkamaktır. Yıkama işlemi bittikten sonra, yapıştırıcı lekesinin çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Yapıştırıcı lekeleri tam olarak çıkmamışsa, kıyafetinizi bir kez daha yıkamanız gerekecektir.

Doğru yöntemler kullanıldığında, tutkal veya japon yapıştırıcı lekelerini kıyafetlerden temizlemek sizi kesinlikle zorlamayacaktır. Bir dahaki sefere çocuklarınız yapıştırıcı lekesi olan kıyafetlerle eve geldiğinde ya da herhangi bir sebeple kendi kıyafetlerinize japon yapıştırıcı gibi kuvvetli bir yapıştırıcı lekesi bulaştığında, bu ipuçlarını mutlaka deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.