Skip to main content
yastık kılıfı nasıl temizlenir

Yastık Kılıfı Nasıl Temizlenir?

Yastık kılıfı nasıl temizlenir ya da yastık kılıfındaki ter lekesi nasıl çıkar sorularının cevapları, aile üyelerinin temiz ve kokusuz bir yastık kılıfında uyumasını arzu eden her kadın tarafından merak edilir. Yastık kılıfları genellikle ter ve doğal vücut yağları ile kirlenebilir. Bu lekeler, ne sıklıkla temizlenirse temizlensin, yastık kılıflarını pis gösterebilir. Ayrıca bu lekeler istenmeyen kokulara da neden olabilir. Ancak, her leke gördüğünüzde yastık kılıflarını değiştirmeniz gerekmiyor. Yastık kılıfındaki inatçı lekelerin temizlenmesi zor olsa da, bu konuda denenmiş ve güvenilir bazı çözümlerimiz var.

Yastık Kılıfını Temizlemek İçin Popüler Çözümler

Yastık kılıfındaki ter ve makyaj lekelerini temizleme konusunda çok iyi iş çıkartan beş ürün mevcuttur. Bunlar hidrojen peroksit, limon suyu, beyaz sirke, amonyak ve karbonattır. Bu ürünlerden birini suyla karıştırıp, kirli yastık kılıfını yaklaşık 30 dakika bekletin. Çözelti kurumadan önce, yastık kılıfını her zaman kullandığınız deterjanla soğuk suyla yıkayın. Amonyak kullanıyorsanız, karışımı lekenin üzerine hafifçe uygulayın ve birkaç dakika sonra yıkayın. Tüm karışımlarda eşit miktarda ürün ve su kullanın.

Yastık Kılıfını Temizlemek İçin Diğer Çözümler

Aspirin

Üç adet aspirini suda eritin ve yastık kılıfını karışımın içine batırın. Birkaç saat beklettikten sonra yastık kılıfını soğuk suyla yıkayın.

Et Yumuşatıcı

Sıra dışı bir çözüm gibi görülebilir ancak işe yaramaktadır. Lekeyi suyla nemlendirin ve et yumuşatıcı ile biraz ovun.

Tuz

Çok miktarda tuzu sıcak suyun içine atın. Tuz tamamen eriyene kadar suyu ısıtmaya devam edin. Daha sonra leke yok olana kadar bu suya batırdığınız bir süngerle silin.

Ön Yıkama Deterjanları

Bazı ön yıkama deterjanlarında inatçı, yağlı lekeleri kaldırabilecek enzimler bulunur. Yastık kılıfını birkaç saat boyunca ön yıkama deterjanı eklediğiniz suya batırın ve daha sonra normal şekilde yıkayın.

Yastık Kılıfının Kirlenmesi Nasıl Önlenir?

Kalıcı bir sorun yaşıyorsanız yastık kılıfının kirlenme nedenini belirleyeme çalışın. Örneğin, yatmadan önce yüzünüze krem uyguluyorsanız, gece yüz bakımı yapmayı azaltmaya çalışın. Ayrıca, yastık kılıfına bulaşmayı en aza indirmek için makyajınızı her zaman uygun temizlik ürünleriyle çıkarın.

Leke gördüğünüzde yastık kılıfını çıkarın ve lekelerin kılıfa işlemesini önlemek için hemen ıslatın. Lekenin kurumasına izin verdiğinizde çıkarılması çok daha zor hale gelecektir.

Yatmadan önce krem kullanmadığınız veya makyaj yapmadığınız halde yastık kılıfınız kirleniyorsa, kılıfın kumaşı cildinize uyumlu olmayabilir. Bu durumda cildinize uygun kumaşı tespit etmek ve yastık kılıfını bu kumaştan imal edildiğinden emin olmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.