Skip to main content
yataktaki idrar lekesi nasıl temizlenir

Yataktaki İdrar Lekesi Nasıl Temizlenir?

Yataktaki idrar lekesini temizlemek, kadınlar için en az ütü yapmak kadar sinir bozucu bir ev işi olabilir. İster tuvalet eğitimi verdiğiniz çocuğunuz, ister tuvaletini yapması için dolaşmaya çıkmayı bekleyememiş evcil hayvanınız istemeden yatağa işemiş olsun, yataktaki idrar lekesini temizlemek görevi ile baş başa kaldığınızda kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Endişelenmeyin, bahsettiğiniz bu durumlara alışmanız gerektiğini söylemeyeceğiz. Çok yakında küçük çocuğunuz ya da evcil hayvanınız tuvalet eğitimini tamamlayacak ve artık yatağa işemeyecek. Biraz olsun moralinizi düzeltebildiysek, yataktaki idrar lekesi nasıl temizlenir sorusunun cevabına geçebiliriz.

Yataktaki idrar lekesini fark ettiğiniz anda temizlemek için vakit kaybetmeden harekete geçmeniz önemlidir. Hemen temizlenmeyen idrar, yatağınızda temizlenmesi çok zor olan bakteri ve küf oluşmasına neden olabilir.

Yataktaki İdrar Lekesi Nasıl Temizlenir?

Adım 1

İdrar lekesine sirke dökün. Sirke, idrarın neden olduğu kokuyu giderir ancak idrar lekesini temizlemez.

Adım 2

Yatağı şampuanlayın. İdrar olan bölgeye sıvı çamaşır deterjanı veya saç şampuanı uygulayın. Birkaç dakika bekletin ve nemli bir havluyla silin. Yatağı bir havluyla ya da odada bir fan çalıştırarak kurutun.

Adım 3

Profesyonel kalitede bir temizleyici kullanın. Önceki temizlik çabaları yataktaki idrar lekesini temizlemeye yetmediyse, profesyonel kalitede bir temizleyici kullanmayı deneyin. İdrar temizleyici ürünler, marketlerde veya temizlik malzemesi satan mağazalarda mevcuttur. Ürünü lekeye püskürtün ve birkaç dakika bekletin. Ardından nemli bir bezle silin ve bölgeyi kurutun.

NOT: Yataktaki idrar lekesine evcil hayvanınız neden olduysa, enzim içeren temizleyiciler kullanmanız gerekebilir. Bu temizleyiciler ağır idrar kokusunun ortadan kalkması ve bakterilerin ölmesi için oldukça işlevseldir.

Nevresim Takımındaki İdrar Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Adım 1

Nevresim takımındaki idrar lekeleri için leke çıkarıcı kullanın. Profesyonel kalitede leke çıkarıcılar, leke ve koku olasılığını ortadan kaldırmak için çok iyidir. İdrar kurumuş olsa bile, idrardan etkilenen bölgeye bolca püskürtün.

Adım 2

Nevresim takımını her zaman kullandığınız çamaşır deterjanı ile sıcak suda yıkayın. Sıcak su, idrarın neden olduğu bakterileri öldürür.

Adım 3

Nevresim takımını inceleyin. Yıkadıktan sonra leke kaldıysa, kurutmayın. Kurutursanız lekeler kalıcı hale gelebilir. Lekeler temizlenene kadar tekrar yıkayın.

Adım 4

Çamaşır kurutma makineniz varsa, nevresim takımınızı mümkün olan en yüksek sıcaklıkta kurutun. Yüksek sıcaklık kalan bakterileri öldürür.

Yataktaki İdrar Lekesini Temizlemek İçin Ev Yapımı Temizleyici

Başlamadan önce, karışımı yatağınıza uygulamadan önce küçük bir bölgesinde test edin. Aşağıdaki karışımın yatağınıza zarar vermeyeceğiniz düşünsek de, test etmenizde fayda vardır.

Malzemeler:

 • Boş sprey şişesi
 • Hidrojen peroksit
 • Karbonat
 • Sıvı bulaşık deterjanı
 • Lavanta yağı (güzel koku için isteğe bağlı)
 • Sirke

Hazırlanışı:

 1. 240 ml hidrojen peroksit, üç yemek kaşığı karbonat ve yarım çay kaşığı bulaşık deterjanını boş sprey şişesinde birleştirin. Güzel koku için bir veya iki damla lavanta yağı ekleyin.
 2. Malzemeleri birleştirmek için şişeyi hafifçe sallayın.

Uygulama:

 1. İdrar hala ıslaksa, nemi alması için öncelikle kağıt havlu kullanın.
 2. Kuruduktan sonra, tüm alanı ve biraz da çevresini kapsayacak şekilde sirke ile ıslatın. İdrar kendi kendine kuruduysa doğrudan sirke ile ıslatın. Sirke kuruyana kadar uyguladığınız bölgenin üzerinde kağıt havlu bekletin.
 3. Hazırladığını karışımı etkilenen bölgeye püskürtün ve beş ila 10 dakika bekletin. İdrar çok miktardaysa ve yatağın içine işlemişse 20 dakika bekletebilirsiniz. Yatak kuruyana kadar karışımı havlu ile kurutun. Havluyu yatağı ovmak için kullanmayın. Yalnızca hafifçe bastırarak ıslaklığı almasını sağlayın.
 4. Hala idrar lekesi varsa, uygulamayı tekrar edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.