Skip to main content

Yaz aylarının baş belası burun kanaması

 

 

 

 

 

Yaz aylarından en çok rastlanana durumlardan bir tanesidir burun kanaması.Fazla güneş altında kalındığı zaman burun kanaması olması muhtemeldir.Özellikle yaz aylarında burun kanamasının artmasının sebebi;yaz aylarında burun damarlarından fazladan genişlemeler gerçekleşir ve tansiyonun ani değişmesi sonucu burun kanamaları gerçekleşir.Burun kanamaları iki kısma ayrılır;

1-)Ön bölgeden ön-Anteriror kanamalar

2-)Arka bölgeden arka-Posterior kanamaları

Anterior burun kanamaları genç hastalarda,Posterior kanamaları ise genellikle yaşlılarda görülen burun kanamaları vakalarıdır.

Peki burun kanaması gerçekleştiğinde nasıl bir müdahale etmemez gerekiyor.Öncelikle musluk suyuyla burunda oluşan kan pıhtılarını temizlemek gerekiyor.Daha sonra baş kalp mesafesinden yukarı kalacak şekilde baş öne doğru eğilir ve burun kanatları sıkıca sıkılarak 5-10 dakika o pozisyonda beklenmesi gerekiyor.Aynız zamanda burnu sıkarken,ense ve boyun kısmına soğuk uygulama yapılması kanamayı azaltmaya yarar.Kanama esnasında en çok yapılan  yanlışlardan biri kafayı arkaya doğru atmaktır,bu büyük bir yanlış olup genze,boğaza ve hava yollarına kanın kaçmasından  ve zarardan başka hiç bir işe yaramaz.Eğer tüm bu müdahalelere rağmen kanamanız durmuyorsan en hızlı bir şekilde en yakındaki doktora görünmeniz gerekmektedir.

Şimdi madde madde burun kanamalarının neden gerçekleşebileceğine ve nasıl müdahale etmemiz gerektiğini sizlerle paylaşalım:

Burun kanamaları neden gerçekleşir?

 • Burun karıştırma alışkanlığı aslında burun kanamalarının birincil sebebidir.Burun duvar zarlarının zedelenmesi burnun kanamalara karşı daha hassas olmasına sebep olur.
 • Kuru hava ve nemsiz ortamlarda burun damarlarının olduğundan fazla kurumasını ve damar çatlamalarına karşı hassasiyetini arttırır.
 • Burun mukozasında oluşan ödem ve kızarıklaşması
 • Burna sert ve yabancı cisimler sokmak
 • Burun ve kafaya alınan darbeler oluşan travmalara da burun kanamalarına sebep olan etkenlerin başında gelmektedir.

Burun kanamasında nasıl önlemler alınmalı?

 • Yaz aylarında özellikle sıcaklığın maksimum seviyeye geldiği,güneş ışınlarının en dik açıyla geldiği öğle saatlerinde mümkün olduğunca az dışarı çıkmak.
 • Aşırı sıcak olan ve buharı yüze vuran yiyeceklerden uzak durmak
 • Çok sıcak suyla duş almamalı
 • Mukozanın kurumasına sebep olan alkol ve kahveden gerektiğince uzak durmak
 • Yüksek tansiyon hastalarının doktor takibi çok önemli
 • Kanın sulanmasına sebep olan aspirin gibi ilaçları doktor kontrolünde kullanmak

Evet bugün sizlere yazın en çok karşılaşılan rahatsızlığı burun kanamaları konusunda bilgiler vermeye çalıştık.Sağlıklı ve mutlu günler geçirmeniz dileğiyle.

 

admin

Hayat dolu,neşeli araştırmayı seven ve araştırdıklarını etrafındakilerle paylaşan uçuk şahıs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.