Skip to main content

Yeterli ve dengeli beslenme nedir?

                Bir insan sadece acıktığı için, canı bir şeyler çektiği için ve sadece karnını doyurmak için yemek yememelidir. Kişiler beslenmeyi sağlıklı bir yaşama giden yol gibi görmeliler. Canınız çekmiyor diye bir öğünü atlayamazsınız. İstisnasız her öğüde yemeğinizi yemeli ve su içmelisiniz.

Gerekli besinler alınmalı

Vücudumuzun günlük olarak belli miktarlarda alması gereken besin miktarları vardır. Bu besin öğeleri alınmadığı takdirde vücutta bazı işlevler yerine getirilemeyebilir. Örneğin kalsiyumdan mahrum olunduğu zaman bu durum kemiklerde ve özellikle dişlerde güçsüzlüğe sebep olacaktır. Beslenmek için önce yeterli ve dengeli beslenme nedir sorusunun cevabını almanız gerekir. Bir besinin günlük olarak ne kadar alınması gerekiyorsa sadece o kadar alınması yeterli, her öğünün düzenli şekilde yapılmasına ise dengeli beslenme denir.

Beslenme ile neler değişir?

Peki, hayatımızda yeterli ve dengeli beslenme nedir? Bu iki farklı beslenme şeklinin yapılmaması ve yapılmaması durumunda ortaya çıkan durumlar tamamen sağlığımız ile alakalı şeylerdir. Eğer yeterli ve dengeli besleniyorsanız; sağlam ve sağlıklı bir vücudunuz olacak, dışardan da öyle görülecektir. Daha hareketli bir bedene sahip olacaksınız. Vücudunuz yapacağınız hareketlerde size yardımcı olacak, daha esnek bir yapıya sahip olacaktır. Ayrıca zihinsel gelişim de beslenmeyle orantılı olarak ilerleyecektir. Böyle bir beslenme tarzınız olmadığında ise, vücudunuz size karşı gelecek ve hareketlerinizde isteksiz olacaktır. Vücudunuz aşırı zayıf veya şişman olacaktır. Pürüzlü ve kuru bir cildiniz olacak ve oldukça solgun görünecektir.

Yeterli ve dengeli beslenme nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.